divendres, 1 de maig del 2009

KID PIX: UN PROGRAMA CREATIU I EDUCATIU



"El programa Kid Pix és un editor multimèdia pensat per a ser utilitzat per infants". A continuació us fem una petita explicació d’una aplicació que es pot fer amb aquest programa (creació d’una petita pel•lícula d’animació).



- La nostra proposta didàctica va adreçada a alumnes de Cicle Superior de Primària, és a dir, 5è i 6è

- Les competències que treballa la nostra proposa són:




- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Competència artística i cultural.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d’autonomia i iniciativa personal.

- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.



Lògicament, com que es treballa amb un programa informàtic, és necessari tenir uns coneixements mínims d’informàtica per seguir perfectament les indicacions i propostes del mestre.
El mateix moment, s’estarà potenciant la comunicació lingüística ja que hi haurà una comunicació i diàleg constant entre el mestre i els alumnes. A més, aquesta comunicació es podrà complementar gràcies a textos escrits que el professor els adjunti com a guia per a la realització amb èxit de la pràctica.

- Competència artística i cultural.

El programa KidPix té una esquema semblant el programa “Paint”, per a aquest motiu, el KidPix serveix especialment per crear obres d’art en forma d’imatges i quadres. Així doncs, es potenciarà molt el sentit artístic com pot ser la combinació de colors, el contrast, la profunditat i el gust per l’art; entre d’altres.
A més, gràcies a la pràctica continuada d’aquest programa, es practicarà i desenvoluparà la imaginació per aconseguir una millor producció artística.




- Tractament de la informació i competència digital.



Evidentment, a través d’aquest programa educatiu es pot elegir la informació i modificar-la per aconseguir així, un bon treball final.
A més a més, no cal dir que tot tema digital es treballa meticulosament si es fa una producció audiovisual. Per tant, tot el món dels píxels quedarà relativament treballat.



- Competència d’autonomia i iniciativa personal.




El mestre donarà pautes i guions per tal que els alumnes puguin produir el treball encomanat pel mestre. No obstant, en el treball hi ha d’haver una part personal i d’opinió crítica que reflecteixi al resultat final un subtil toc de personalitat.
També cal dir que han de ser els mateixos nens que han de realitzar el treball independentment del seguiment del mestre, i per tant, comporta que tots tinguin una iniciativa personal i motivació de tenir un bon treball final.


Objectius compresos dins la competència comunicativa lingüística i audiovisual

1. Aprendre a fer servir el KidPix
2. Llegir i escoltar les indicacions del mestre. Així s’aconsegueix un auge de la llengua catalana.
3. Aprendre a utilitzar altres mecanismes i programes informàtics alines al KidPix per aconseguir un acabat inmillorable.

Objectius compresos dins la competència artística i cultural.

1. Aconseguir una creació exemplar gràcies al KidPix.
2. Aprendre a fer servir el KixPix i tot el seu ventall de usos.
3. Ser un artísta i aficcionar-se a aquest art.

Objectius compresos dins el tractament de la informació i competència digital.

1. Ser crític per elegir la informació bona de la inservible.
2. Aprendre i dur-ho a la pràctica tots els conceptes apresos sobre el món digital.
3. Utilitzar correctament tot tipus de material digital.


Objectius compresos dins la competència d’autonomia i iniciativa personal.

1. Valorar positivament o negativament una acció per a l’assoliment del treball.
2. Ser autonoms i actuar independentmetn de les indicacions del mestre.
3. Aportar punts personals a l’obra de manera que el treball no estigui molt guiat per l’ajuda del mestre.

- L’exercici que proposem s’emmarca dins les àrees:

Llengua catalana i literatura : en tot moment es potencia el diàleg constant entre mestre i alumne.
Coneixement del medi natural, social i cultural: Informàtica : és la matèria clau ja que tot gira al seu voltant.
Educació artística: sobretot per a tenir creativitat i iniciativa personal per a crear un bon treball.
Tutoria : per si algun grup té algun dubte o problema per a la realització del projecte.

- Concreció de la seqüència de treball:

Aquesta unitat didàctica es plantejaria a alumnes que ja tenen un coneixement força ampli del programa KID PIX,
La tasca en concret és la creació d’un petit curtmetratge, de temàtica lliure, utilitzant les eines que proporciona el programa. La feina es dividiria de la següent manera:
1. Sessió 1: 1 hora, plantejament de la tasca, explicació amb exemple del que es pretén que els nens elaborin. Inici de l’elaboració del guió i del curt.
Explicació detallada de tots els serveis que ofereix el programa, però tenint en compte que els nens ja tenen un domini important d’ell.

2. Sessió 2: 1 hora, ja haurien de portar fet com a mínim el guió. Finalització del curtmetratge. La labor del mestre aquí és molt important ja que haurà de tenir molta cura de que tots els nens/es tinguin la feina a punt i estar sempre que el requereixin.




Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada